Efektivita vytápění s kotli BRÖTJE2020-06-05T09:27:23+01:00

Maximální efektivita vytápění s kotli BRÖTJE

Efektivita vytápění podlahovým vytápěním v kombinaci s radiátory?

Dosáhněte maximální efektivity vytápění s kondenzačními kotli Brötje! Rychlý zlom počasí a nástup podzimu zaskočil nejednoho stavitele rodinného domu. Mnozí z nich doufali, že na realizaci topného systému mají do zimy ještě spoustu času. Nicméně současné klimatické podmínky je donutily rychle přehodnotit své dosavadní plány.

To je důvod, proč si nyní kladou otázku, jak co nejrychleji a nejefektivněji realizovat topnou soustavu tak, aby náklady na budoucí vytápění jejich domu byly pokud možno co nejnižší, při zachování maximálního tepelného komfortu a pohody. Pokud tedy stojíte před rozhodnutím, jaký systém pro vytápění svého domu zvolit, poradíme Vám. Optimální volbu dnes představuje kombinace podlahového vytápění v prvním nadzemním podlaží domu s radiátory v podkroví či druhém nadzemním podlaží. Ptáte se proč?

Další informace naleznete v článku na stránkách www.tvstav.cz

tvstav

Výhody podlahového vytápění

Pro aplikaci podlahového vytápění domu v prvním nadzemním podlaží hovoří hned několik markantních výhod. Jsou jimi rovnoměrné rozložení teploty v místnosti, omezené víření prachových částic, teplo proudí od nohou, což je velmi příjemné, teplota se snižuje ve vyšší úrovni místnosti a díky uložení topného systému v podlaze je možné využít kompletně plochu podlah i stěn pokojů pro rozmístění nábytku či jiných doplňků. Hlavní předností podlahového vytápění je však to, že díky velké ploše smyček potrubí z velmi odolného polyetylénu, je možné docílit patřičné tepelné pohody v místnosti již při teplotě topné vody v rozmezí 35 – 40 °C. To umožňuje použít pro efektivní vytápění domu alternativní topné zdroje, jako jsou například moderní plynové kondenzační kotle či tepelná čerpadla. Právě tyto zdroje totiž dosahují při možnosti využití nižší teploty vody nejvyššího topného účinku a úspor energií.

Výhody radiátorů

U vytápění radiátory je k dosažení stejného tepelného komfortu v místnosti nutné v návaznosti na jejich mnohem menší plochu do nich dodávat vodu ohřátou na značně vyšší teplotu, až 70 °C. To samozřejmě vyžaduje, aby kotel byl déle v činnosti a spotřeba energie se tím zvyšuje. Moderní deskové radiátory však obsahují velmi malý objem vody, což do značné míry nároky na zvýšený provoz kotle eliminuje. Navíc velmi snadná je jejich regulace s pomocí instalace termostatických hlavic a nízké jsou také náklady na jejich pořízení a instalaci.

Vytápění podlahovým vytápěním v kombinaci s radiátory

Jako ideální řešení se v současném vytápění rodinných domů ukazuje volba kombinace podlahového vytápění v přízemí domu s radiátory ve 2.NP. Důvody jsou zcela pragmatické. Zatímco přízemí vytápí velmi levně podlahové vytápění a ohřívá samozřejmě i strop včetně místností druhého patra, radiátory ve 2.NP již pouze doplňují teplo v jednotlivých místnostech, například v době, kdy se v nich zdržují osoby. To instalaci topného systému nejen zlevňuje, ale činí jej také maximálně efektivním. Potvrzuje to i majitel domu pan Jaroslav, který si pro efektivní vytápění svého domu zvolil tuto kombinaci vytápění podlahovým vytápěním a radiátory.

V úvodu našeho setkání vysvětluje: „Dlouho jsem přemýšlel, jaký topný systém pro vytápění svého domu zvolit. Od samotného počátku jsem uvažoval o možnosti vytápět dům kombinací podlahového vytápění a radiátorů. Zodpovědně jsem se s odborníky radil o tom, jaký topný zdroj pro tento účel vybrat. Nakonec mi renomovaná topenářská firma doporučila dvouokruhový plynový kondenzační kotel Brotje Eco Therm Plus WGB-M 20 EVO, který je konstruován jako dvouokruhový a přímo z výroby je osazen směšovacím uzlem včetně regulace pro 2. směšovaný okruh (podlahové vytápění). Nemusel jsem tudíž díky tomu dodatečně instalovat hydraulickou výhybku (váhu, anuloid), rozdělovač topných okruhů a čerpadlové skupiny včetně čerpadel a směšovače. Nejen, že to výrazně zkrátilo čas montáže, ale v kotelně jsem ušetřil i spoustu místa. Co je však nejdůležitější, náklady na vytápění mého domu nyní nepřesahují 1500,- Kč měsíčně.“

Přejít nahoru